Öne Çıkanlar 5 Ayrı için Kazandı Yaşayanlar” : Zili

Bu haber kez okundu.

“Doğu kaynaklı Klasik edebiyatın etkisini kaybetmesinin en büyük sebebi Batı’ya yüzümüzün döndürülmesidir.”

Divan edebiyatı neden bu şekilde isimlendirilir?
  Bu dönem çeşitli şekillerde isimlendirilir. Divan edebiyatı bunlardan en yaygın olanıdır. Klasik Türk edebiyatı, Osmanlı edebiyatı, Yüksek Zümre edebiyatı, Eski Türk edebiyatı bunlardan sadece birkaçıdır. Divan, şairlerin şiirlerini topladıkları kitaplara verilen isimdir. Divan edebiyatı ismi geneli kapsamaması açısından çok da uygun bir isimlendirme değildir. Çünkü Klasik edebiyat sadece divanlardan müteşekkil değildir. Altı yüz yıllık geniş bir dönemi ve coğrafyayı kapsaması bakımından Klasik Türk edebiyatı kavramı tarafımızca daha uygundur.

 

Klasik Türk edebiyatının başlangıcı ve bitişiyle ilgili kesin çizgiler çizmek mümkün müdür?
  Klasik edebiyatın başlangıcıyla ilgili kesin bilgi vermek mümkün değildir. Dehhâni, Kadı Burhaneddin, Şeyyad Hamza, Yunus Emre ilk şairlerimizdendir. Bu döneme ait bilgilerin yetersizliğinin başlıca nedeni Ankara Savaşıdır. Bu dönemde birçok kütüphane yağmalanmış ve değerli yazma eserler yok edilmiştir. Klasik Türk edebiyatının son büyük şahsiyetleri 18. yüzyılın şiirdeki üstadları Nedim ve Şeyh Galib’dir. 19. yüzyılda eser vermiş olan Vasıf, İzzet Molla ve Arif Hikmet ise Klasik Türk edebiyatının son temsilcilerindendir. Altı yüz yıllık Klasik Türk edebiyatının başlangıç ve bitiş tarihlerine kesin çizgiler çizemesek de bu dönemin sona ermesini çeşitli sebeplere bağlayabiliriz. Bunlardan en önemlisi Batı’nın ve/veya Batı edebiyatının fikrî alanda olduğu gibi edebiyat alanında da büyük değişikliklere sebep olmasıdır. Doğu kaynaklı Klasik edebiyatın etkisini kaybetmesinin en büyük sebebi Batı’ya yüzümüzün döndürülmesidir.

Klasik Türk edebiyatını zorlaştıran sebepler nelerdir?
Klasik Türk edebiyatı yapı ve içerik olarak Arap ve Fars edebiyatlarından etkilenmiştir. Onların kullanmış oldukları nazım şekilleri, nazım türleri, edebî sanatlar benzer bir şekilde bizde de kullanılmıştır. Bu şekilsel etki beraberinde Arapça, Farsça kelime ve tamlamaların dilimizde kullanılmasına neden olmuştur. Böylelikle Klasik Türk edebiyatının şiir dili ağdalı hâle gelmiştir. Her ne kadar şiirde bu süslü dil yaygın olsa da mensur eserlerde dönemin halkının rahatlıkla anlayabileceği sadelikte eserler ortaya konmuştur. Bu durum Klasik Türk edebiyatını genişletmiş ve seslendiği okur kitlesini çeşitlendirmiştir.

 

Televizyonla popülerlik kazanan Klasik Türk edebiyatı için düşünceleriniz nelerdir?
  Özellikle son dönemde Osmanlı Devletini anlatan diziler bu popülerlikte etkili olmuştur. Figânî ve Taşlıcalı Yahya dizilerde yer almıştır. Bu şairlerin hayatlarıyla paralel bir sunum gerçekleştirilmiştir. Doğal olarak izleyiciler bu kişileri merak ederek onların hayatlarını araştırmaya yönelmişlerdir. Ayrıca Osmanlıca metinlerin dizilerde gösterilmesi insanları Osmanlıca öğrenmeye yöneltmektedir. En azından artık insanımız Arap alfabesiyle yazılmış her metni Kur’an zannetmemektedir. Bu diziler sayesinde dil ve alfabe farkına varabilmişlerdir.

Klasik Türk edebiyatının konuları sadece aşk, kadın, şarap mıdır?
Klasik Türk edebiyatının konuları tabi ki de sadece aşk, kadın, şarap değildir. Bahsedilen konular gazellerde işlenen konulardan sadece birkaçıdır. Kasideler olsun, mesneviler olsun, klasik hikâyeler ve tercümeler olsun hepsi farklı konuları içermektedir. Bu fikri öne sürenler Klasik Türk edebiyatının genişliğinden habersizdirler. Klasik edebiyatta şahsî duygulardan toplumsal olaylara kadar birçok konuda eser verilmiştir. Şehzade Mustafa’nın katline Taşlıcalı Yahya’nın terkib-bend nazım şekliyle yazmış olduğu mersiye gibi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.