Öne Çıkanlar 5 Ayrı için Kazandı Yaşayanlar” : Zili

Bu haber kez okundu.

ARNAVUTKÖY FATİH İLKOKULUNDAN  AVRUPA'YA AÇILAN KAPI

Konuyla ilgili olarak okul müdür Recep Tosuncuk gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“LET´S PLAY AND LEARN TOGETHER adlı projenin ilk projemiz olan Let’S Save The Life On Our planet adlı projeden farkı, 4-12 yaş öğrenci hareketliliği olmasıdır. Bu yaş grubundaki öğrencilerin okullardaki klasik ve geleneksel yöntemlerle, klasik sınıflarda ve masalarda ezbere dayalı bilgilerin olması artık çağımız eğitim sistemi ve yöntemiyle bağdaşmadığını öngörmenin yanında öğrencilerin sosyal ağlardan kitle iletişim araçlarından ve diğer olumsuz etmenlerden etkileniyor olmaları bizleri bu tür projelerin yapılmasının faydalı olacağı yönünde etkiledi. Bu tip projelerde dünyanın ortak dili olarak kabul edilen İngilizce lisanının hem oyun oynayarak hem de   CLIL yöntemini kullanarak (CLIL: Content and Language Integrated Lesson) Finlandiyalı eğitimci David Marsh tarafından bulunmuş bir öğretim yöntemidir. Uygulanışı şu şekilde olmaktadır. Branş dersleri öğretimi sırasında anadilin ve yabancı dilin birlikte kullanılmasına dayanıyor. Burada anlatılmak istenen yabancı dil kullanımı bütün dersi İngilizce anlatmak değil burada ders anlatılırken bazı terimleri İngilizce söylemek ve direktiflerin bir kısmını İngilizce vermek gibi… (amacı konuyu ve İngilizceyi aynı anda çocuklara öğretmek.)  Avrupa komisyonu bu metodu destekliyor. Çünkü CLIL sayesinde ikinci bir dil öğrenmek kolaylaşıyor. Dil bilmek demek de farklı kültürden insanlarla daha kolay diyalog kurmak demek oluyor haliyle) İngilizce ve diğer ortak ülkelerin dillerini öğrenmek için proje ortaklarımız ile eğlenceli oyunlar, bilmeceler, şarkılar, danslar, tekerlemeler ve resimler kullanarak daha kolay ve eğlenceli bir biçimde öğrenmiş oluyoruz.

Projemizin amaçlarından biride öğrencilerimizin yabancı öğrencilerle pozitif bir ilişki kurmaları tanışmaları ve etkinlikleri birlikte yapmalarıdır. Bu projede sanatsal etkinlikler bilgisayarlarda uygulanan teknolojik araçlar dijital kamera video gibi çeşitli teknolojileri kullanıp projemizi sürdürmeye çalışacağız. Bu etkinlikler yapılırken ortak anlaşma dili olan İngilizceyi CLIL Yöntemini kullanarak karşılıklı deneyimlerden yola çıkarak kendi okulumuzda uygulamak ve öğrencilerimizin faydalanmasını sağlamaktır. Bunların yanında dezavantajlı öğrenciler kendi okullarında proje faaliyetlerine katılarak farklı etkinliklerde yer alacak bu sayede yabancı dilleri, bilgisayar kullanımları olumlu yönde gelişim sağlamaları hedeflenmektedir. Bunlardan farklı olarak en önemli gördüğümüz mali imkanları el vermeyen ve yurt dışına çıkma imkânı olmayan dezavantajlı öğrencilerin proje hareketlilikleriyle yurt dışına çıkıp çok faydalı tecrübeler kazanmaları sağlanacaktır.”

Projenin finansal kaynağı T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı aracılığı ile Türkiye Ulusal Ajans tarafından sağlanmaktadır. Sunulan bu imkanlardan Arnavutköy’de bulunan diğer eğitim kurumlarının da  faydalanabilmesi adına Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organizasyonu yapılan koordinatörlüğü Arnavutköy Fatih Ortaokulu Müdürü Recep TOSUNCUK ‘ta  olan AB Projeleri kapsamında  Fatih İlkokulu öğretmeni Ali KARAASLAN  tarafından süreç ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılmış olup halen bu süreç  devam etmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.